NAVIGACIJA PROGRAMOM - primjer ispunjavanja obrasca "Kalkulacije"

Slijedeća objašnjenja se općenito mogu primjeniti na sve ostale obrasce (poput "Primke", "Ulazne fakture", odnosno svih obrazaca koji su Vas doveli do ove stranice).

Da biste se uspješno služili obrascem "Kalkulacije" potrebno je da shvatite značenje gumbi koji se pojavljuju i u većini svih ostalih obrazaca:
GUMBI

Značenja gumbi:

Pomaknica ->horizontalna pomaknica koja ima ulogu listanja dokumenata koji ispunjavaju jedan tekući obrazac. Listanje se ostvaruje pomoću tipki                              PGUP i PGDOWN ili pomoću miša.
Ispis ->aktiviranjem ovog gumba se ispisuje tekući dokument na Vaš pisač.
Dohvat (ponovno učitavanje podataka) ->gumb koji kada se aktivira ponovo dohvaća podatke iz baze prema zadanom kriteriju
Unos novih podataka ->gumb koji je potrebno aktivirati ako se žele unijeti podaci za novi dokument
Brisanje ->gumb koji aktiviranjem briše odabrani (aktivni) dokument tekućeg obrasca
Spremanje ->gumb koji je potrebno aktivirati ukoliko smo unijeli sve podatke koje moramo unijeti za dani dukument. Aktiviranjem gumba se podaci za tekući                          dokument trajno pohranjuju - spremaju na disk računala (mogu se kasnije pregledavati).
Poništavanje svih učinjenih promjena ->gumb koji aktiviranjem poništava sve promjene koje ste upisali (koji su predočeni u poljima obrasca).
Izlaz ->gumb čijim aktiviranjem možete izaći tekućeg obrasca


brisanje stavke ->ovaj gumb nam služi za brisanje jedne stavke iz liste stavki, prije aktiviranja ovog gumba potrebno je izvršiti odabir koju stavku želimo obrisati iz tekućeg                  lista stavki (npr. označavanjem stavke - reda sa artiklom šifre "I600" i aktiviranjem gumba "Brisanje" se stavka određena redom u kojoj se nalazi artikl                  šifre "I600" (radi se o artiklu naziva "SOUND CARD ...") briše iz tekuće liste stavki (primjer označavanja je prikazan niže na ovoj stranici).
unos ->ukoliko artikl koji želimo unijeti u novu stavku nije na popisu baze artikala (znači da se taj artikl ne nalazi u bazi artikala) tada je potrebno aktivirati                  ovaj gumb čime dobivamo novi obrazac gdje upisujemo artikl u bazu artikala

Aktiviranje gumba se ostvaruje na slijedeći način :
1. pomoću tipkovnice: ako na gumbu piše u zagradi veliko slovo F i neki broj od 1 do 12 tada se taj gumb može aktivirati i preko tipke na tipkovnici npr. ako piše "Izlaz (F9)" tada se pritisne tipka F9 na tipkovnici i gumb je aktiviran. Ako na gumbu u zagradi piše neka druga oznaka, pogledajte da li taj znak postoji na tipkovnici (npr."Esc").
2. pomoću tipkovnice: pritiskanjem TAB tipke se označi gumb koji želimo aktivirati:

neoznačeni gumb na slici je "Matični podaci (F9)", a označeni je gumb "Dokumenti (F5)" : 

                                                     
Nakon što ste označili željeni gumb se pritisne tipka ENTER i gumb je aktiviran.
3.pomoću miša: pokazivač miša (strelica) se pomakne tako da dijelom prekriva gumb koji želite aktivirati; zatim se, ne pomičući strelicu- pokazivač , pritisne lijeva tipka miša. Tim je gumb aktiviran.

Ispis -> u nekim obrascima se može pojaviti i ovakav gumb koji ima istu svrhu kao i gumb . Ispis

Obrazac " Kalkulacije":
kalk1.jpg (28716 bytes)

U gornjem dijelu obrasca se nalaze : horizontalna pomaknica i gumbi koji su objašnjeni na početku ove stranice. Horizontalna pomaknica služi za listanje već upisanih kalkulacija odnosno listanje gotovih kalkulacija određene primke (na ovoj slici je prikazana kalkulacija za primku pod rednim brojem 20). Dakle, pomoću miša ili pomoću tipkovnice ( pomoću tipki PGUP i PGDOWN) moguće je listati dokumente kalkulacija pojedinih primki.

Vertikalna pomaknica služi za pregledavanje liste stavki koje se nalaze u određenoj primki odnosno podataka koji su potrebni za izradu kalkulacije (ukoliko postoji više stavki koje su određene artiklima).

Opis unosa:
Da biste pristupili izradi novog dokumenta "Kalkulacije" prvo je potrebno aktivirati gumb "Unos (F5)" (aktiviranje gumba je opisano prije na ovoj stranici). Kada utipkate podatak potrebno je pritisnuti tipku ENTER - time se automatski prebacujete na slijedeće polje za unos (illi na neki kontrolni gumb). Ukoliko negdje unesete pogrešno slovo, to trebate ispraviti tako da se vratite na poziciju tog znaka i promijenite ga. Da biste to znali učiniti, trebate znati da se po svim poljima i gumbima možete kretati pomoću :

Tipkovnice : TAB tipka -> pomak na slijedeće polje (ili gumb);
                     TAB tipka + SHIFT tipka -> pomak na predhodno polje

                    STRELICE ->služe odabiru nekog elementa i za otvaranje padajućeg izbornika, osim toga služe za kretanje po nekom tekstu , a da taj tekst ne                                              mijenjaju
                    ENTER ->aktivira korisnikov unos - potvrđuje unos teksta u jedno polje ili aktivira određeni gumb.
                                        Treba uočiti da se sa TAB tipkom možete kretati po gumbima , ali TO NE MOŽETE ČINITI SA ENTER TIPKOM (sa ENTER                                           možete samo prelaziti iz polja u polje bez mijenjanja !)
                    MIŠA: -> da biste smjestili pokazivač u određeno polje potrebno je dovesti strelicu miša (povlačenjem miša po stolu) na poziciju iznad tog polja i                                          pritisnuti lijevu tipku miša.
                                -> da biste aktivirali određeni gumb, potrebno je dovesti strelicu iznad gumba i pritisnuti lijevu tipku miša.

Podaci se moraju unositi po redu kako nam to program dozvoljava: prvo se unese redni broj primke, pritisne se tipka ENTER, zatim se unese datum, pritisne se tipka ENTER , općenito iza svakog unosa ili odabira gumba (kojeg želimo aktivirati) pomoću tipkovnice je potrebno pritisnuti tipku ENTER , tako da se iz polja u polje prebacujete pomoću tipke ENTER.
Sada ste se našli u polju "skladište" gdje možete pomoću padajućeg izbornika odabrati skladište.
Koristeći se tipkovnicom ispunite polja rabat, zavisni trošak, broj ulazne fakture (pomak iz jedno u drugo polje je moguć pomoću tipke ENTER i TAB tipke). Dobavljača možete odabrati pomoću padajućeg izbornika, kada je dobavljač odabran, pojavljuje se njegova adresa u slijedeća dva polja. Zatim možete upisati stavke (jedna stavka predstavlja jedan artikl) koje se upisuju tako da unesete podatke o artiklu; u prvom i drugom polju se pomoću padajućih izbornika može odabrati određeni artikl (prema šifri artikla i prema nazivu artikla). Zatim se može u iduća tri polja upisati količina, fakturna cijena, rabat i marža (na osnovu ovih podataka program radi kalkulaciju za maloprodajnu i veleprodajnu cijenu). Time je upisana jedna stavka.

Druga stavka se može upisati ispod prve na isti način. Može se upisati više stavki (kada lista stavki ne stane na ekran, tada se koristi vertikalna pomaknica).

OZNAČAVANJE STAVKE:
Ako se želi obrisati jedna stavka iz trenutne lista stavki, potrebno je taj artikl označiti na slijedeći način: pomoću miša doći iznad trokutića prikazanog na slici, pritisnuti lijevu tipku miša i time je taj red odnosno stavka označena (označena i neoznačena stavka su prikazani slikom). Označena stavka se može obrisati iz tekućeg lista stavki tako da se aktivira gumb "Brisanje" : pomoću miša (strelica se dovede iznad gumba "Brisanje" i pritisne se lijeva tipka miša) i pomoću tastature (pritiskanjem TAB tipke se označi gumb "Brisanje" i zatim se pritisne tipka "ENTER").

neoznačena stavka:                                   označena stavka je red sa artiklom šifre I600 (" SOUND.."):



    Kada su unešeni svi potrebni podaci, može se napraviti kalkulacija. To se postiže aktiviranjem gumba "Kalkulacija" (aktiviranje bilo kojeg gumba je objašnjeno na gornjem primjeru). Ako je aktiviran gumb "Nova kalkulacija", pri dnu obrasca trebaju biti ispunjena polja koja nam daju uvid u :
    >ukupnu fakturnu cijenu
    >ukupni završni trošak
    >ukupni porez na promet (PPP)
    >ukupna veleprodajna vrijednost (VP.VR.)
    >ukupna fakturna cijena - RABAT

>ukupna nabavna cijena
    >ukupni porez na uslugu (PPU)
    >ukupna maloprodajna vrijednost (MP.VR.)

    Iznosi u ovim poljima predstavljaju ukupni iznos (sumu) svih artikala koji se nalaze u tekućem obrascu - Kalkulacije koja se odnosi na određenu primku.
    Iznad gumba "Kalkulacija" se nalaze još tri gumba:
"Obračun troškova", "Nova kalkulacija", "Promjena marže".

Aktiviranjem jednog od ovih gumbi postiže se slijedeće:
"Kalkulacija" - odnosi se samo na trenutno označeni artikl: kalkulacijom se dobivaju VP i MP cijena koje su ovisne o prijašnjoj cijeni određenog artikla (ako je postojala VP i MP cijena tog artikla, tada se one postavljaju u polja VP i MP cijena, a marža se automatski korigira da bi cijene ostale iste).

"Obračun troškova" - odnosi se na sve artikle iz primke: obračunavaju se zavisni troškovi s tim da se VP i MP cijena ne mijenjaju već se razlika očituje u promjeni iznosa marže.
"Nova kalkulacija" - kalkulacijom se dobivaju novi iznosi za VP i MP cijene artikla s tim da su u obzir uzeti iznosi marže koji su trenutno aktivni u poljima artkala i iznosi zavisnih troškova.
"Promjena marže" - za tekuću primku se radi nova kalkulacija s tim da se računa sa maržom koja je upisana u polje "Iznos marže" koje se nalazi ispod gumba "Ispis" (u kalkulaciju se uzimaju u obzir i zavisni troškovi). Važno je napomenuti da se taj iznos marže upisuje automatski za sve artikle u tekućoj primci.

Općenito za formiranje nabavne cijene jednog artikla vrijedi da ona iznosi:
(fakturna cijena artikla - rabat artikla) * (1 + (ukupni zavisni trošak UFA) / (ukupna fakturna cijena UFA - ukupni rabat UFA))

 

Korigiranje kalkulacije nakon unosa zavisnog troška

Nakon što se napravi ulazna faktura troška i nakon što se ona dodijeli ("zakavači") nekoj UFA-i potrebno je korigirati kalkulaciju za tu Ulaznu fakturu jer je zapravo dodan zavisni trošak. Zavisni trošak se u kalkulaciji ugrađuje na dva načina. Prvi je da se zadrži ista marža a poveća krajnja MP i VP cijena (pošto se zavisni trošak ravnomijerno raspoređuje po svim stavkama kalkulacije ovisno o količinama i cijeni tj povečala se nabavna cijena) ili drugi način da se zadrži ista MP i VP cijena a smanji marža i na taj način "apsorbira" razlika koju je uneo zavisni trošak. Kako to napraviti ?

kalk3.jpg (7163 bytes)


                Izbornik dokumenti                       Glavni izbornik